Історія марки Opel

Засновник найбільшого західнонімецького автомобільного концерну Адам Опель народився навесні 1837 року в старовинному німецькому містечку Рюссельсхайме. Він був старшим сином у родині скромного коваля і з дитинства вирізнявся здібностями до механіки. Пішовши “на заробітки”, Адам Опель п’ять років підмайстром поневірявся по Європі. У серпні 1862 він повернувся додому, мріючи сконструювати швейну машинку, подібну до тієї, що йому довелося бачити на паризькій виставці. Дядько віддав Адаму свій корівник, де той обладнав майстерню і приступив до здійснення цього задуму. Швейна машинка вийшла чудово: її “відірвали з руками”, навіть не давши майстру завершити роботу. Справи Адама йшли настільки добре, що в 1868 році він зміг побудувати двоповерхову майстерню по виробництву швейних машин.
У Адама Опеля було п’ятеро синів – Карл, Вільгельм, Генріх, Фрідріх і Людвіг. Хлопці росли і все, як один, обожнювали велосипеди. Опель-старший особливої ??пристрасті до цього транспортного засобу не мав, однак ентузіазм молодих виявився заразливий, і з 1887 року Опель крім швейних машин став випускати велосипеди.
Подорослішавши, сини жваво зацікавилися саморушні екіпажами з Мангейма, Каннштадт, Парижа. Вони бачили в них майбутнє батькового заводу. Батько ж не поспішав переорієнтувати сімейне підприємство.
8 вересня 1895 року засновник сімейного бізнесу раптово помер від висипного тифу. Його спадок переходило в рівних частках вдові та двом старшим синам. Після смерті Адама Опеля реалізації планів синів опиралася Софія, залишалася однодумницею чоловіка. Переконати її допомогли звалилися на фірму неприємності – перевиробництво велосипедів і падіння попиту на них.
У 1897 році Фрідріх і Вільгельм пригледіли на демонстраційному заїзді в Берліні простенький, але досить жвавий екіпаж роботи Фрідріха Леопольда Лутцмана з Дессау. К 21 січня 1899 року була досягнута угода, за якою підприємство Лутцмана переходило під контроль сімейства Опель, а сам він отримував пост технічного директора. Навесні з воріт заводу в Рюссельсхаймі гордо викотився на своїх суцільнолитих шинах перший одноциліндровий Lutzman Opel. Горизонтально розташований під сидінням мотор заводився вручну. Для цього було потрібно провернути величезний маховик – інших стартових пристосувань там ні. Конструкція виявилася дуже “сирий”, розпродавалася погано, і фінансові проломи доводилося затикати за рахунок доходів від реалізації велосипедів і швейних машин. Незабаром випуск лутцмановскіх возів вирішено було припинити.
Однак перша невдача не зупинила братів Опель. У 1900 році Карл, Вільгельм і Фріц привезли з Парижа контракт з французьким автомобільним заводом Darrak. А в 1902 році на німецькому ринку з’явився Opel Darrak, повністю зібраний в Німеччині. Справи фірми пішли в гору, і брати взялися за розробку власних моделей. У 1906 році закінчився термін контракту з французами, але до цього часу Opel твердо стояв на ногах і не потребував сторонньої допомоги.
У ті роки Opel був знаменитий не стільки виробничими досягненнями або комерційними успіхами, скільки азартом, з яким фірма брала участь в спортивних заходах. Перемога в гонці на Приз кайзера Вільгельма в 1907 році значно підняла престиж підприємства. При створенні витончених автомобілів 1908 року було використано конструктивні особливості автомобіля-переможця в гонці 1907 року. Але в основному передвоєнні моделі Opel, незважаючи на постійні удосконалення, були машинами середнього класу, спрацьованими на совість, але без претензій.
У роки першої світової війни фірма випускала вантажні автомобілі для армії. Однак інженери не втрачали часу дарма. У 1920 році було розроблено кілька варіантів нової моделі Opel, але інфляція перешкодила втілити ці плани в життя. Вирішено було вжити радикальних заходів по виходу з кризи.
Група провідних інженерів фірми на чолі з Вільгельмом Опелем відправилася за океан – переймати накопичений в США досвід масового виробництва автомобілів. Повернувшись додому, вони завзято взялися втілювати в життя американські ідеї. У період з 1923 по 1924 рік старий завод перетворився: всі верстати з верхніми приводними шківами були замінені сучасним обладнанням з електричним приводом. Головною новинкою був перший і на той момент єдиний в Німеччині складальний конвеєр.
Застарілі моделі були зняті з виробництва. Всі надії фірма Opel відтепер покладала на двомісний автомобіль, дуже схожий на той, що два роки тому випустив на ринок Citroen. Подібність виявилося настільки разючим, що французи подали в суд. Opel програв процес і був змушений змінити хоча б зовнішній вигляд автомобіля. Модель називалася “4 \ 12л.с.”, Але варто було їй з’явитися в продажу, як про офіційне найменування було забуто. Всі сходять з конвеєра автомобілі забарвлювалися в яскравий, соковитий зелений колір, за що і поплатилися – до машини намертво причепилася кличка Laubforsch ( “жабеня”). До 1927 року випуск “жабенят” досяг 39000 штук. 8000 робочих могли виготовляти до 250 машин в день.
Успіх німецької фірми, що випускає легкові автомобілі масового класу, привернув увагу президента американської корпорації General Motors з питань експорту Джеймса М. Муні. У ті роки підприємству Opel, колишньому лідером серед німецьких автовиробників, доводилося нелегко: німецькі марки автомобілів відступали під натиском імпортних, здебільшого американських, машин.
Положення не рятували навіть рекордні результати, встановлені Фріцем Опелем на треку AVUS на гоночних автомобілях RАК-I і RАК-II з реактивними двигунами.
У 1925 році вся Європа говорила про покупку концерном General Motors англійської підприємства Vauxhall. Вже навесні наступного року Opel вирішив наслідувати приклад англійців і звернувся за заступництвом до заокеанського гіганта. Не минуло й трьох років, як було підписано офіційну угоду – фірма Adam Opel AG стала філією General Motors.
Тепер виробнича програма підприємства була спрямована на випуск максимально можливого числа моделей з мінімальної кількості уніфікованих вузлів і кузовів. Кузови всіх машин стали просторіше, крила придбали закруглені обриси, а всередині знайшлося місце для запасного колеса. У 1934 році автомобілі німецького філії, як і всі інші творіння General Motors, перейшли на незалежну передню підвіску. На наступний рік Opel першим з німецьких автовиробників випустив за рік більше ста тисяч машин.
У лютому 1936 року на Берлінському автосалоні був представлений автомобіль Olympia – перша серійна машина з цільноструктурним несучим кузовом. Вона започаткувала новий напрям в конструюванні малолітражок.
Ринок недорогих автомобілів поповнився моделлю Р-4, виконаної в стилі 20-х років. Двигун цієї машини був надійний і продуманий до дрібниць, що дозволило встановити його на чергову модель – Opel Kadett (1936 г.) До війни з конвеєра зійшло близько 107000 автомобілів марки Kadett. В кінці 30-х років Opel випустив дві нові шестициліндрові моделі: Opel Super (1937). і Opel Kapitan (1939 г.). Довоєнна модель вищого класу носила горде ім’я Opel Admiral.
Однак, незважаючи на величезні успіхи, фірма Opel в передвоєнні роки аж ніяк не процвітала. Обмеження, накладені фашистським режимом, негативно позначилися на прибутках General Motors. У 1939 році фашистське керівництво Німеччини зажадало від фірми поставити на потік армійська вантажівка Blitz, гаубиці і деталі для літаків, що дало привід новому президентові General Motors Вільяму Кнудсеном іронічно констатувати: “На нашому німецькому підприємстві повним і неподільним господарем став Гітлер, з чим маю честь привітати всіх власників і співвласників концерну … ”
Повна переорієнтація виробництва на випуск військової продукції не пройшла повз пильного ока Королівських ВПС Великобританії. Англійська авіація в серпні 1944 року здійснила візит до Рюссельсхайм, і це місто спіткала доля Ковентрі. До моменту капітуляції Німеччини бранденбурзький завод фірми знаходився в глибині радянської окупаційної зони. Росіяни отримали у союзного командування санкцію на вивезення інструментів, обладнання, штампів і креслень марки Kadett для налагодження виробництва цих машин в Лейпцигу. Все необхідне було повністю відвантажено до кінця липня 1946 року. З тих пір Opel більше не бачив свого устаткування …
А ось Kadett довелось побачити багатьом: не минуло й півроку, як новий завод малолітражних автомобілів на окраїні Москви приступив до виробництва “Москвича – 400”, як дві краплі води схожого на довоєнний Opel Kadett. У 1950 році ці машини стали продавати у Фінляндію і Бельгію, причому в супровідних документах згадувалося, що запчастини до “Москвичам” найлегше придбати в Німеччині.
Після війни німецькі міста стали підніматися з руїн. Незабаром наполовину відновлений завод в Рюссельсхаймі відновив випуск півторатонних вантажівок Opel Blitz з шестициліндровим двигуном від моделі Opel Kapitan.
Потім черга дійшла і до легкових автомобілів. Найпростіше було б відновити виробництво Opel Kapitan – адже збірка двигуна “від нього” вже налагодилася – але окупаційна влада не дозволяли випуск легкових автомобілів з двигунами об’ємом понад 1,5 л. Найбільш потужною з задовольняли цій вимозі машин виявилася Olympia, яка і була в листопаді 1947 року запущено в серійне виробництво.
У 1953 році на автосалоні у Франкфурті був продемонстрований Opel Olympia Rekord, який завоював в післявоєнній Німеччині нечувану популярність.
Сьогодні Adam Opel AG є найбільшим філією General Motors за межами Сполучених Штатів. На заводах фірми, розташованих в Рюссельсхаймі, Бохумі, Кайзерслаутерні, Берліні та в бельгійському місті Антверпені, працює понад 55 тисяч осіб. Марка Opel об’єднує автомобілі, розраховані на будь-який смак, запити та достаток: Corsa, Tigra, Astra, Vectra, Calibra, Omega … Не варто забувати позашляховики Frontera і Monterey, а також новий мінівен Cintra.

Opel Combo

Opel Movano

Opel Omega

Opel Vectra

Opel Vivaro

Opel Zafira

Написати нам

 

Ваше ім'я (обов'язково)

Ваш email (обов'язково)

Тема

Ваше повідомлення

×
Купити

 

×
Записатися на сто

 ×
Купити

 
×